تبلیغات
عارفانه ها
عارفانه ها
[عمومی , ]هزار سال غزل فارسی

از زمان رودکی تا به امروز، در میان قالبهای کلاسیک قصیده، غزل، مثنوی، ترکیب بند، ترجیع بند، مسمّط، رباعی، قطعه، مستزاد و غیره، قالب غزل بیشترین کاربرد را داشته است و ماندگارترین قالب در شعر فارسی بوده است.

امروزه غیر از همین قالب غزل و بعد از آن رباعی، شاعران از دیگر قالبها برای شعر جّدی، به ندرت استفاده می کنند، و این قالبهای دیگر بیشترین کاربرد را در شعر طنزآمیز دارد که در آن به قصد از قالبها و شیوه های کلاسیک استفاده می شود.

اما در هزار سال گذشته، در دوره های پیاپی، قالب غزل برای بیان عشق زمینی، عشق عرفانی، حدیث نفس، انتقاد اجتماعی و سیاسی، تأملات فلسفی، و مانند اینها به کار گرفته شده است، چنانکه در چند دهه اخیر که بسیاری از شاعران نوپرداز اصلاً به اوزان درست عروضی و قالبهای کلاسیک، و حتی اوزان شکسته یا نیمایی اعتنایی ندارند.

بسیارند شاعرانی که هر مضمونی را در قالب کلاسیک غزل بیان کرده اند و می کنند، و بعضی از آنان، از آن جمله امیری فیروزکوهی، پژمان بختیاری، رهی معیری، فریدون توللی، ابوالحسن ورزی، مهدی اخوان ثالث، هوشنگ ابتهاج (سایه)، سیمین بهبهانی، حسین منزوی، محمد قهرمان، نوذر پرنگ، سخت این قالب را جدی گرفته اند و می گیرند، به طوری که انگار این قالب همیشه تازه و نو بوده است.

رشته برنامه های "هزار سال غزل فارسی" کوششی است در بررسی تحولات مضمونی و زبانی و بیانی غزل، و معرفی خصوصیات غزلهای شماری از برجسته ترین غزلسرایان ایران در ده قرن گذشته، در گفت و گو با بعضی از شاعران، استادان و نویسندگان معاصر، و در پایان هم چند برنامه به غزلسرایی در تاجیکستان، افغانستان، پاکستان، ترکیه، شعر انگلیسی امروز در قالب غزل فارسی، و ترجمه های غزل فارسی به زبان انگلیسی اختصاص داده می شود.

تهیه کننده و مجری این برنامه ها که روزهای شنبه در بخش دوم جام جهان نما پخش می شود، علیزاده طوسی است.

در هر برنامه هم غزلهایی را با آواز خوانندگان معروف می شنویم. برنامه "هزار سال غزل فارسی" روزهای شنبه در بخش دوم برنامه جام جهان نمای رادیو بی بی سی پخش می شود و به مدت یک هفته بر روی سایت اینترنتی بخش فارسی بی بی سی قابل دریافت استنوشته شده توسط EHSAN در  جمعه 21 مرداد 1384 و ساعت 01:08 ق.ظ
ویرایش شده در - و ساعت -

() نظر
       
وبلاگ من
  وبلاگ من
  ایمیل من
    

[yahoo]
بایگانی

 نویسندگان

EHSAN (9)


موضوعات

عمومی (7)
غزل (1)
آموزشی (1)


 آرشیو

مرداد 1384 (9)


صفحات

لینكستان
لینكدونی
آرشیو لینكدونی
جستجو
جستجو در بلاگ


خبرنامه

آمار وبلاگ
بازدید های امروز :
بازدید های دیروز :
كل مطالب :
كل نظرها :
كل بازدید ها :
افراد آنلاین : [Online]
ایحاد صفحه : -
قالب توسط :صابر كردستانچی